ESTONIAN BLOG

Soovi korral võite kirjutada ka meilile

loodusemees@gmail.com

Kui avaldate arvamust blogis, tuleb raport postkasti Teie külastusest, nii et saan esimesel võimalusel Teile siinsamas vastata.

Olen tänulik nii toetavate kui kriitiliste arvamuste eest. Ka sarnastest teemadest välismaal. Tähtsaim on see, et arvamused olulised mulle kui ka neile, kellest sõltuvad paljud otsused.
Kommenteerige julgelt, see oodatud!

Päikest!

Vaadake ka EESTIMAA BLOGI 2
http://eestimaablogi2.blogspot.com/
ja Looduse Blogi
http://llooduseblogi.blogspot.com/
FACEBOOK
https://www.facebook.com/groups/685489471517376/?fref=ts

neljapäev, 26. aprill 2012

ORJAKS LOODUD...


Lugesin üle plärala ja ausalt öeldes olen üllatatud! Üks küsimus on, kas mingi streigi puhul nõuda kahjutasusid, yeine on, kellelt nõuda!? Teoreetiliselt võiks ju õpetajate ja (raudteelaste toetus) streigi puhul nõuda kahjutasusid ettevõtted, riik, õpilased, reisijad, õpetajad, vedurijuhid ja ei tea kes veel. Kui loed pläralast inimeste arvamusi, siis vahel on tunne, et ei saada asjast aru. Sealhulgas mina. Või saadakse valesti aru. Või ei tahetagi aru saada. Või on tähtis vaid raha.

http://www.e24.ee/819062/edelaraudtee-esitas-streigi-korraldajatele-ule-12-000-eurose-noude/

Selle artikli huvitavamaid plärajaid:
24.04.2012 18:22
muigaja :
Noh, kas raudteeprole arvas, et punatrillala-trullala on tasuta või? :))
teata ebasobivast kommentaarist
-40 -1  +1 +32
Tüüpiline mõtlemine. Mis on viga raudteeproledel? Enamus plärajaid ei kujutagi ette, kui raske see töö võib olla. Ja muide, ennegi nina peale visatud pikemat puhkust, tasuta töörõivastust, kuskil magamise eest palga saamist jne. Üks väga asjalik inimene, kes tööl olnud mõned vahetused, arvas, et lahe kerge töö. Peale esimest täispikka kuud imestas, et ei oskaks arvatagi, et see nii väsitav ja raske on. Kusjuures ega väsimus ei paistagi alati kohe välja, väsimus koguneb ning võib vimka visata hoopis hiljem. Seega - peabki puhkama hästi! Ometi olnud perioode, kus täispikki puhkepäevi praktiliselt polegi, kodus ollakse rohkem nagu kuuvarjutus ja tervis hakkab alt vedama. Või sama olukord teenindajatel, kahe asemel üritatakse igal võimalusel ühega hakkama saada, isegi viisakust ei ole nii palju, et vabandada ja öelda, et inimene haigeks jäänud..N Hoolimata sellest, et mitu ööd niigi kodust ära oldud. Lisatasust kahe inimese töö tegemise eest ma ei räägigi. Või sellest, et reisijate rohkuse tõttu osa saavad tasuta sõita või kaupluse järjekorrast inimesed tüdinevad ja jätavad ostu tegemata. Nii et pigem võiks õppida töötajaid austama. Ja seda muidugi mitte ainult raudteel!

24.04.2012 19:36
isa Goriot :
Sellisel nõudel puudub igasugune õiguslik alus juhul, kui tegemist oli seadusliku streigiga.

Nii ülbet kapitalismi polnud isegi vist 19. sajandil! Edelaraudteest oleks head iroonilist kirjutusainet saanud suurmeister Honore de Balzac!
teata ebasobivast kommentaarist
-24 -1  +1 +43
24.04.2012 19:55
isake goriotile :
sina mine sinna sajandisse tagasi.
kui on firmal töötajatega leping ning töötüli ei ole, siis peavad töötajad lepingut täitma.
niisiis, kui sulle ei meeldi näiteks see, et meil pole surmanuhtlust, ei tähenda see seda, et sina seda korraldada võid ja siis puhtalt pääsed.
aga, mida sulle ikke rääkida - sul ju 150 aastat vanad arusaamised.
teata ebasobivast kommentaarist
-26 -1  +1 +30
24.04.2012 19:59
To: isake Goriotile :
Tolles muinasajas elad Sa ise ja arvad ilmselt, et tööandja võib töövõtjaid suvaliselt pookida, kuidas aga parasjagu pähe kargab!

Mina arvasin, et eesti on ikka õigusriik, kus lähtutakse kehtivatest seadustest.

Ning "Kollektiivse töötüli lahendamise" seadus sätestab sõnaselgelt:

"§ 24. Streigist osavõtjate ja töösulu korraldajate õigused ja vastutus

(1) Streigist osavõttu ei käsitleta töölepingu rikkumisena ja sellega ei kaasne töötaja vastutust, välja arvatud, kui töötaja on kohtu poolt ebaseaduslikuks tunnistatud streigi korraldaja."

Nii et töölepingu rikkumisest rääkida on täielik absurd!
Samalt IP-aadressilt on siin kommenteerinud ka isa Goriot(19:36 24.04) ja Suur Valge Paks Kapitalist(19:41 24.04).
teata ebasobivast kommentaarist
-18 -1  +1 +33
Kas esitaks kahjunõude seadusetegijale? Kui ikka veel on seadused mitmeti tõlgendatavad, siis kes on süüdi ja kas keegi üldse on kuskil süüdi? Kui isegi suurte alkäemaksuvõtmiste, raha kantimise, röövmõrvade jm eest saab tingimisi ja enamus suurkurjategijaid muutuvad kohe nõtradeks ja väetiteks?
Plärajad (pläralate järgi otsustades on selliseid väga palju), kes ei saa millestki aru, võiks mõista üht. On loogiline (ja kui seadusest seda aru ei saa, tuleb seadus ümber teha või esitada kahjunõue kellelegi...). Leping on äärmiselt oluline ja seda peaks ikka täitma. Alati võib ka arutada, vaielda ja täpsustada. Kuid kui leping näeb ette, et streiki teatud tingimustel (tööandja vastu) ei tehta, siis mis saab õiguste eest seismisest? Kui kõikidel oleks koll-lepingud tööandjatega ja riik otsustab võtta riburadapidi vastu seadusi, kus kannatavad ainult töötajad - kuidas selle vastu protestida?
Jah, alati võib ju tegutseda, nagu on moodne ühes mahajäänud riigis: Teil on õigus teha ettepanekuid, meil on õigus nendega mitte arvestada...
Nagu M-Klubis kui avastati, et neid kuulatakse pealt. Keegi arvas, et see pole lubatud. Aga sellele vastas vist Majesteet: Me elame õigusriigis - kõigil on õigus pealt kuulata ja olla pealtkuulatud...

24.04.2012 16:01
Iga nädalane reisija :
Olen ER teenusega rahul.Vähemalt Rapla vahet käib kui kellavärk.Mäletan vanu aegu,kus rong seisis tunde teivasjaamas,vagunid olid külmad ja info null.Praegu on minutipealt paigas ja pigem palav kui külm.Streikijaid ei toeta ja pean trahvi(nimetage seda kuidas tahate) õigustatuks.
vasta_kommentaarile teata ebasobivast kommentaarist
-61 -1  +1 +65
24.04.2012 17:52
reisijale :
kas tohib paluda lähemat teavet - mis ajad need olid, kui rong "tunde teivasjaamas seisis jne"?


ka praegu seistakse, tihti ongi igasugune info null - ei tööta need Edelaraudtee poolt väljareklaamitud jaamades olevad hääletorud, vaguni kõlaritest tuleb ainult piikse ja krõpsatusi (hiired?), kuulus infotelefon 1447 ei suuda reeglina ammendavaid vastuseid anda...
teata ebasobivast kommentaarist
-13 -1  +1 +23
24.04.2012 18:10
Vist aasta tagasi, :
läks rong rikki enne Liiva jaama, kuigi oli pilet ostetud Balti jaama, siis keegi raha tagasi ei maksnud, rahvas pidi hüppama põlvini lumme, minema jala Männiku teele bussile, ostma bussijuhilt kalli pileti, et kesklinna jõuda, miks reisijatele ei tagastatud osa raha, kuna lõpuni ei saanud sõita? Sama rong läks ka teistel päevadel korduvalt rikki.
Samalt IP-aadressilt on siin kommenteerinud ka Reisija(18:01 24.04) ja Ma tean ka firmat,(18:06 24.04).
teata ebasobivast kommentaarist
-6 -1  +1 +20
24.04.2012 18:16
kuukaardi omanik :
Mida sa siin kaagutad? Rapla rong on pidevalt ülerahvastatud, ülipalav ja ilma hapniku/õhuta. Tõeline piin. Enamvähem kannatab esimese klassi vagunis sõita, kuid neid ronge liigub ainul 2 korda päevas. Pealegi on pilet ka üsna soolane, kuid kontrast tavaklassiga on jalustrabav. Edelaraudteed ei toeta, nende lapsikus ja jaburas nõudes mõelda välja "saamata jäänud kasum."
teata ebasobivast kommentaarist
-9 -1  +1 +23
24.04.2012 19:44
Eelmisel talvel :
ootasin Balti jaamas poole viiest ER Viljandi rongi, mida ei tulnud ega tulnud, kurikuulsalt infotelefonilt mingit infot ei saanud - kas rong tuleb, millal tuleb - nemad ei tea... Inimesed seisid paarikümnekraadises pakases täielikus teadmatuses. Tund aega hiljem venis (just - venis) rong kohale, uksed tehti lahti ja külmast kanged reisijad ronisid rongi peale. Paraku oli rõõm üürike. Rong sulges uksed ja asus teele, paraku oli liikumiskiirus selline, et jalakäija oleks võinud hea tahtmise korral rongiga kõrvu käia - Balti jaamast Tallinn-Väiksesse sõitis pool tundi! T_Väikses hõigati kõlaritest, et tehnilise rikke tõttu rong edasi ei sõida, kes soovib, võib edasi sõita Rapla rongiga... mis teadupärast Viljandisse ei lähe...
Kuigi kohe väljumisel oli näha, et see rong kaugele ei jõua, müüdi agaralt pileteid.
Ja see pole ainus omataoline juhtum. Rapla-reisijale, kes kiitis, et vagunid on soojad, teadmiseks, et need on soojaks kütnud Viljandist sõitma hakanud inimeste hingeõhk, sest paraku on tavaline, et külmal ajal on vagunis nii külm nagu õues, suvel seevastu meenutab olemine praeahju.
teata ebasobivast kommentaarist
-3 -1  +1 +6
25.04.2012 09:08
Vabandan,kui kedagi solvasin :
Mul negatiivne kogemus puudub.Sõidan vastasfaasis,ehk hommikul maale ja õhtul linna.Rongid soojad ja alati on ruumi.Vastutulevad rongid on küll täis aga keegi ei seisa.Rapla liinil pole viimased kümme aastat kunagi pidanud pettuma.Vanad ajad,mida meenutasin,olid ühest teisest riigist ja ka raudtee keel oli teine.
Samalt IP-aadressilt on siin kommenteerinud ka Iga nädalane reisija(16:01 24.04).
teata ebasobivast kommentaarist
-0 -1  +1 +3


24.04.2012 16:01
Veidi kõrvalisem teema, kuid olen reisijate arvu kohta ka varem kirjutanud. Infoga ja reisijate austamisega on probleeme, ja suuri, ka tänapäeval. Ning aegade jooksul on reisijate arvu ja rahulolu mõjutavaid tegematajätmisi olnud tohutult. Kas nene puhul on kahjunõudeid esitatud? Seadused (ei tea täpset sõnastust, aga pole ka oluline) näevad ette muudatuste tegemisel reisijate teavitamise nõuet. Enamasti ( ja seda igas valdkonnas) saadakse sellest aru, et piisab kirbukirja lisamisest kuhugi ja sellega on nõue täidetud!? Ei mingit infot peatustes ega rongides. Tohutul hulgal rongidest ja bussidest mahajäävaid reisijaid, nende probleemid töö- ja muudes asjades!? Kas see on pisiasi? Ühes vallas muudeti umbes 3500 inimese postiaadresse ja sellest ei teavitatud mitte kedagi! Sest teavitamiseks ei saa pidada kuskile kodulehe (tohutu infoküllusega) salanurka peidetud teavet! Kuigi on olemas stendid. On olemas elanike esindajate kontaktandmed. Aga pole ju mõtet kahjutasu nõuda ega kellegi poole pöörduda. Sest kui pöördumisele (meielaadressile, facebooki vm) ei järgne väga tihti vastust, rääkimata vabandamisest! Kas nõuda ühelt võib ja endalt ei pea? Kui austatud on siis reisija, omavalitsuse elanik või kes iganes? Tegelikult ju kaudselt ja otseselt ikka ja jälle maksumaksja, töötaja, tulutooja jne...
Sama teemaga (vaata pläralat) seoses on need külmad-palavad rongid, kus reisijatel halb ja seisavad tamburis kokkukukkumise äärel jne. Rääkimata sellest, et aastakümneid olid samas olukorras vedurijuhid, nüüd, õnneks on suudetud vähemalt päikesekatted panna, aga mõnegi rongi kabiini saab soojals alles poolel teel. Või hüppavad reisijad lumme poolel teel ja piletiraha tagasi ei maksta... Kui suur on see kahju?

24.04.2012 16:27
kirde raudtee :
ei sõida enam enam kunagi rongiga ja loodan et edela raudtee vastu näppe saab korralikult
vasta_kommentaarile teata ebasobivast kommentaarist
-20 -1  +1 +22

24.04.2012 20:13
kasvataja :
eks need kõige suuremad punaproled ongi nagu väikesed lapsed, kes pirtsutavad ja jonnivad enda ületähtsustamise vajadusel, nimetades seda oma õiguste seismiseks. Ei sõida rongiga- määä, ei käi jala- määä, ei lähe tööle- määä ja kui tööandjad sellistele tööd ei paku, siin on valitsus süüdi, miks meile ei tagata inimväärne elu ja toitu suhu ei pisteta- määä...
teata ebasobivast kommentaarist
-2 -1  +1 +3

24.04.2012 22:29
Viks :
Sa kasvataja, kasva veel ja saa targemaks. Kompleksidest on muidugi raskem jagu saada. Püha müristus, kuskohast sellised tulevad?

Kui seda streiki ka ei saa nimetada enda õiguste eest seismiseks, siis on selge, et sinusugused ongi sarnaste haigete seaduste tegemise juures.

Sellised kasvatajad vist kasvatavadki meie tulevasi põlvi orjadeks! Tõepoolest, ei saa ju loota, et natukenegi elu-olu paremaks läheks kui puudub oisukenegi austus üksteise vastu!

24.04.2012 16:28

loomulikult küsib :
omanik- kas riik või eraomanik-selliste peessekukkunud streikijailt saamatajäänud tulemit tagasi. Sellist viimati korraldatud streigipornot- raudteelased , pedagoogid ja ei tea kes veel- annab mäletada.tegelikult oli see korraldamata ja mõttetu värk. Nüüd käib peatreikija , habe kikkis tähtsa näoga ringi. Parteikooli haridus ei kõlba kasutada -ühiskonnavorm muutunud, juba ammu ,muide.
Täitsa õigus, ka streigi korraldamist peab õppima. Aga peessekukkunud see kindlasti pole. Ja kui olekski, siis mitte tänu korraldajatele, vaid neile, kes pugejalikult selja küüru tõmbavad ning tormavad streiki murdma. Mis sest, et tavaliselt just selliste läbi kannatavad tööandjad ( ja ka kliendid) kõigen rohkem. Proovigu keegi vastu vaielda, piisavalt hästi teavad kõik osapooled, millest jutt! Vaat see oleks karjuvalt ebanormaalne kui sellised habe kikkis ringi käiks - ja muide, mõni käibki, õigust ülearugi! Lihtsalt paha tunne kui kiputakse parimateks pidama vargaid, ükskõiksust või hoolimatust. Rääkimata neile näkkusülitamisest oma tegevusega, kes sinugi eest püüdnud seista!

24.04.2012 16:29
Dima :
Eestis pole streike ollagi. Vat streijk oleks siis kui kogu maa seisaks nii 2 nädalat jutti. Siis alles need vereimejatest klikivalitsejad saaksid aru, mida see tähendab kui kedagi nii kaua orjastada
vasta_kommentaarile teata ebasobivast kommentaarist
-22 -1  +1 +35

24.04.2012 16:36
See paneks sellise põntsu ,e :
See tekitaks sellise kahju ,et rahasid jääks kõigil vähemaks - ka pensionäridel , Seega rumalus . Riigieelarve puudujääki pole mõtet tekitada .
Samalt IP-aadressilt on siin kommenteerinud ka Majanduslikku kahju ei tohi te(16:33 24.04). 
Siin on puhas sotsiaalse ebavõrdsuse küsimus. Nii pensionärid kui tulevased pensionärid kui praegused paljud töötajad on oodanud juba paar aastakümmet aega "kui peaminister tuleb õnne tooma ja..." Ometi pole me mitte viie esimese, vaid viimase hulgas ja pigem võiks mõista, et eestlased (ja ka enamus teisi eestimaalasi muide) on vägagi kannatlikult ja mõistvalt suhtunud sissetulekute vähesusse ja langusesse. Tulemuseks on laenuorjusesse sattumine või töötuks jäämine, välismaale põgenemine ja maksude vähenemine, turvatunde kadu ja ebavõrdsuse tekkimine ning suurenemine. Just nimelt selle nimel, et ei tekiks riigile majanduslikku kahju. Kuid siinne pläraja kirjutab korduvalt ühte teksti, kas tõesti on raske mõista, et rahasid jääbki kõigil vähemaks??? Tegelikult muidugi mitte kõigil, vaid enamusel. Süvene mediaanpalga põhimõttesse ja sellesse, et paljud maksumaksja arvel elavad ametnikud on 1% rikkaimate seas! Aga kui paljud on minimaalpalga peal või suisa sissetulekuta!? Ja neil on veelgi raskem kui meil!

24.04.2012 16:40
Ettenägelikum : Tuleb taas meelde rahvatarkus: Seal kus lõpeb mõistus algab raudtee.
Kuidas juhtkond aru ei saa, et ilma nende töötajateta ei oleks neil üldse seda firmat.
Niivõrd idiootne nõudmine on võimalik vaid Eesti vabariigis, arenenumate ametühingutega riigis see võimalik poleks.
Vaat kui need kõik raudteelased paneks nüüd selle nõude peale joped varna ja ära läheks, kust nad siis kõik selle kvalifitseeritud personali asemele võtavad?
Edelaraudtee on minu jaoks kogu aeg olnud arusaamatu riigi dotatsioonil nullinvesteeringutel liugu laskev firma. Ei tea, kust see otsus küll nüüd tuli need uued vedurid hankida, või saadakse need ka saastekvoodi rahade 
Tõepoolest, kuidas ettevõtja saab ilma töötajateta eksisteerida? Kui keegi selle mulle selgeks teeks, vabandaksin ja koogutaksin nii et vähe pole!

24.04.2012 17:45
Mann :
Tubli Edelaraudtee, nõudke streikijatelt välja kõik kahjud, siis ehk kaob tobedatel ahnitsejatel isu streikida. Vasikaaru peab inimesel olema, kui arvab, et streik toob raha sisse, mida siis omale haarata. Põlgan streike ja streikijaid. Jõudu ja edu tublidele inimestele, kes tööd ei karda ja ei nõustu kunagi streikima (p.s.ma ei ole ühegi erakonna liige ega toetaja)
vasta_kommentaarile teata ebasobivast kommentaarist
-25 -1  +1 +10
Super!!! Tõeline tööandja unistus on selline Mann! Iga arukas inimene saab aru, et streik on kahju riigile, tööandjale ja eelkõige iseendale! Kui majandus toimiks nii, et streikides saaks kõik "endale haarata", siis keegi ei töötakski ju! Hirmutav on, et leidub selliseid inimesi, kes värinaid tekitavaid asju kirjutavad! Jõudu ja edu inimestele, kes tööd teevad ja väärtusi loovad!

24.04.2012 18:22
mölak :
Just, pontul tuleb vaadata peremeest niiskel pilgul, saba liputada ja loota, et saab konti närida
teata ebasobivast kommentaarist
-3 -1  +1 +20

24.04.2012 18:28
Tubli inimene teeb tööd ka :
siis, kui ettevõtja palka ei maksa, ei maksa streikida, töötame kuni koos perega nälga sureme.
Mis te nüüd!?
Aga...

24.04.2012 19:00
kas mäletate veel? :
Millise töötajaid mustava sopalehe edelaraudtee juhtkond netti kokku soperdas? Niinimetatud "rongisõprade ühendus". Täielik läbikukkumine! Kuna töötajad pole lollid ja said haisu ninna kes selle autorid olid ja nimetasid lausa nimesid- siis peaks igale ajudega inimesele arusaadav olema millise kambaga on tegemist Edelaraudtee juhtkonna näol.
Mäletame, miks me ei mäleta! Kus on austus? Ma ei lase sellest lehest ennast häirida, kuigi asja taga vist hoopiski kreeklased või vietnamlased. Mis neist ikka oodata? Aga loomulikult seda ei unustata, sest vahel näitab ka väiksem lüke väga palju... 
25.04.2012 08:42
see :
Edelaraudtee on tüüpiline Mogri Märdi juhitud asutus nagu enamik ettevõtteid Eestis - ei mingit mõistust , ainult suur tahe koorida
aga need vedurimehed võiksid Soome tööle minna, las sõidavad ise või panevad Piilupardi sõitma
vasta_kommentaarile teata ebasobivast kommentaarist
-5 -1  +1 +3
25.04.2012 09:45
Heh :
Pigem oled sina see tüüpiline marksist, kes ei saa ikka aru, et kasumisoov on edasiviiv jõud, mis loob töökohti ja toob poodi laia sortimendi kaupu. Edelaraudteel on täiesti konkurentsivõimelised hinnad ja üsna hea teenus. Ei näe küll põhjust nende kirumiseks.
Samalt IP-aadressilt on siin kommenteerinud ka to To: isake Goriotile :(08:39 25.04) ja Heh

Ja kes neid laia sortimendi kaupu ostavad? Mina üritan enamasti ikka soodushindadega kaupu osta ning vahel harva luban midagi peenemat. Ja kui palju on neid, kes kartuli ja makaronide peal elavad? Kulla heh, mina pole marksist, aga tean, et ka normaalne palk on edasiviiv jõud, mis tagab turvalise elu, palga päästjatele, õpetajatele, politseinikele, lasteaiakasvatajatele jne. Selleks ei piisa sigarettidest, alkoholist ega hasartmängudest!

(Nagu tellitult, Postimehes artikkel ja nüüd on tee viie parema hulka valla! Just järgmiste valimisteni!)
 http://www.e24.ee/822022/valitsus-tostab-alkoholiaktsiisi-5-protsenti-aastas/

Ei soovi mina streikida, sest reisijad peavad tõepoolest sõita saama. Kuid lugedes pläralatest suurel hulgal vaenulikke, õelaid, omakasupüüdlikke kommentaare, siis ei tohi unustada - vahel tuleb tänavale tulla! Sest ega muidu ei jõua mõnele miski kohale!

Aga sõitke meiega jälle. Isegi siis kui reisijate arv aina kasvab, aga palk tammub paigal ja mõne aja pärast kolinal vähikäiku tegema hakkab!

24.04.2012 19:38
no mis :
sreikige jah,kohe täna ,homme ja pange kohe niikaua kui näljast paiste läete,siis algab uus ja hea elu ,kõht alailma silmiui täis ,tööd polegi vaja kellegi heaks teha sest.... tööandjaid lihtsalt pole,nad on ära sõitnud mujale ja siis kaevake nad europa kohtusse ,interpol otsiba nad ülesse ja toob tagasi .......siis hakake jälle streigiga otsast peale .....
vasta_kommentaarile teata ebasobivast kommentaarist
-6 -1  +1 +6

24.04.2012 19:41
Suur Valge Paks Kapitalist :
Tubli, Pontu, tubli! Sitsi!
Samalt IP-aadressilt on siin kommenteerinud ka isa Goriot(19:36 24.04). 


Tööandjad mujale? Kas sinna, kus palgad veel madalamad? Või kus rohkem Pontusid? Ei ole need ka mingi võluvits, pildil olevad juba teist päeva ei tea midagi oma kohustustest, ikka ühele ja teisele poole raudteed oma asju ajama...


Või lausa Euroopasse läheme? Nagu lauluski:

 http://www.youtube.com/watch?v=KT2qckfXDu4

SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSAga sõitke ikka. Kasvõi vaatama suvelavastust "Kuurort Ruusal". Ikka rongiga.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar