Kõik mis on jäänud ladudesse vedelema ühes linnas ja nüüd püütakse kirbukal maha müüa, on näha sel riiulil. Pildil on pool sellest, mis müügil ühes poes. Tegelikult pole lugu ainult küünaldest, mõttes võib mõelda selle asemel riietest, köögi- jm nõudest, riietest või millest iganes, nii et ka kirbukal ei olnud 1 ega 2 riiulit vaid ikka "sada". Et aga alles oli vaidlus küünalde teemal, siis on see meie ületootmise ja -tarbimise puhul heaks näiteks. Vähemalt needsamad pildid olid mul vaidluse ajal silme ees.
Ma ei tea, millal täpselt see buum algas mujal maailmas ja millal jõudis siia, ääremaale, aga vägagi kaua on meid püütud lollitada mõttega, et hiigeltehased ja -vabrikud on ainuõige lahendus! See pidavat viima toodete omahinna väga madalale (osaliselt tõene). Noh, hommegi tahetakse lõigata linti metanoolitehase avamisel, sest plaanis on toota nii palju, et seda saaks vedada silmapiiri taha, kuigi teadjad räägivad alati, et veokulud on ebamõistlikult suured, kui minna naabritest kaugemale. Ja nii saavatki toota kõike, mida mitmemiljardiline inimkond ELUKS VAJAB! Tõepoolest, inimesed vajavad (ära)elamiseks väga paljutki, kuid täna ei hakka siinkohal rääkima näiteks mitte hakkepuidu ja pelletite vedamisest kaugemale, selle asemel, et need kohapeal ära põletada. Jätame kõrvale toidutootmisegi, küsimus on eelkõige juba mainitud tootmise ja tarbmise kogustes ning selle ümber maailma vedamise mõttekuses. Ja küünalde näide on väga hea, pean seda kordama!
Esiteks, paljud tooted ei ole vajalikud mitte äraelamiseks, vaid mugavlemiseks ja mõnulemiseks. Ning kahtlemata on ka küünlad vajalikud, näiteks juba siis kui meil kallis elekter loomaaiast enam kodudesse ei jõua. Miks loomaaiast? Elekter ju tulebki sealt? Kui meil kodus vool kadus, siis isa ütles alati: "Kuradi ahvid, jälle võtsid voolu ära"! Nüüd on muidugi mured teised kui 60-ndatel, elekter olla hoopis hirmkallis! Kuidas see aga kõik seotud on?
Nii ongi, sest teiseks tahavad ärimehed aina rohkem rikkust! Keegi rajab hiigeltehase või -vabriku, hakkab tootma midagi ja aina suurendab seda tootmist, endal dollarirõngikud silme ees! Tootmise suurendamine nõuab aga aina uusi seadmeid jm, needki ju maksavad ja et neid kinni maksta, tuleb tootmist veelgi suurendada. Mingil hetkel pole enam, kes jaksaks toodetut ära tarbida, siis tullakse välja uue legendiga - kõige tähtsam on eksport ning ei olevat vahet, kas vedada toodetut Saksamaale või Tulemaale! Ja kindlasti vajatakse ka Tulemaal (juba nimi ütleb seda) mõnda konteineritäit küünlaid!? Ja nii ongi, nokk kinni, saba lahti....
Aga on see kõik lobistide suust tõene jutt? Loomulikult ei ole, seda enam, et tootja hädaladab ka selle üle, et ta peab töötajatele palka maksma ja elekter on kallis ja.... lõpuks, kui on siiski õnnestunud ÜLEtoodetu kellelegi pähe määrida... jõuab suur osa lõpuks prügimäele. Näiteks rongiesheloni jagu riideid maailmas iga päev? Küünaldega on veidi lihtsam, need kipuvad kestma ja ehk saab keegi tõesti sellevõrra rohkem lubada ilusaid teeõhtuid küünlavalgel. Selle üle on tegelikult väga hea meel!
Seega, kas on ikka vaja....
.... aina toota ja siis vedada (Suessi kanalisse kinnijäänud küünlalaeva, ups, konteinerlaeva Ever Giveni pilte mäletab vast igaüks, neid ma siia postitama ei hakka)? Ei ole vaja. Sest ... ei jätku autojuhte, maanteed on umbes, inimesed autoroolis juba nurisevad ja nõuavad 7-realisi maanteid, et küünlaid jm veetaks kuskil mujal, kütust ei jätku igaveseks jne! Nõdrameelsemad hakkavad rääkima vesinikust ja tuumajaamast ning jälle valetama nagu oleks need odavad ning päästaks maailma. Sittagi!
Kui aga vabrikuomanik on veel poliitik või lihtsalt oskab poliitikud ära veenda hea jutuga, võib tulemus olla kordades hullem. Sest selle asemel, et poliitik tegeleks kohaliku elu edendamise ja korraldamisega, on ta sunnitud mõtlema rahale! Ja siinkohal mitte oma rahva palgatasemele ja toimetulekule ega nende käest võetavatele maksudele, vaid enda või sponsori rahakotile! Ja tulemus on teada - antakse rahvale teada, et on vaja tõsta makse! (Jätame selle, et meie valitsused ei oska raha otstarbekalt kasutada ja raiskavad miljardeid, sest on nii kohutavalt mahukas teema, et siin ei aitaks konteinerlaeva mahustki).
Mina läksin aga suurde kaubanduskeskusesse, et fotopoest osta üks tilluke aku. Kuna minu fotokas on aga üsnagi vana, mõned aastad, siis.... seda tüüpi akut saab nüüd vaid netist tellida. Muide, seegi seotud hiljutise vaidlusega, sest vabrikuomanik arvas, et kui ma nii väga keskkonnale mõtlen, ei tohiks ma arvutitki kasutada (praegu kasutan), telefonist rääkimata. See, et ma kasutan nii selle, teise kui ka fotoka võimalusel ära kuni lagunemiseni, aga talle kohale ei jõua! Ma ei osta iga poole aasta tagant uut ja uhket telefoni, hoolimata reklaamist, ega ka mitte arvutit, seega võiks minu tarbimise põhjal olla ookean konteinerlaevadest lage! Ja elektroonikatehasedki kolosside asemel väikesed. Kuna fotokaga (on ka päevinäinud) on asi aga nii kaugel, pean ehk tõesti mõtlema uue soetamisele? Paar tonni minimaalselt, sest hinnad on aetud meeletult kõrgele! Selle asemel, et saaks 10 000 ruutmeetrisest kaubanduskesusest mõne ruutsentimeetrise aku?
Igas poes igal letil on kaubavalik üle igasuguse mõistuse! Ja säästliku mahla(kontsentraadi) asemel sokutatakse meile mahlajooke ja nektareid, kus on vahel sees vaid 0,9% mahla....
Elekter olla kallis, mis sest, et hind sõltub ju ka tarbimise suurusest! Ja raisata me oskame! Kui palju tarbib üks megakülmik, mille mahust 70% on õhk? Kui meil Eestis on marketeid 3x nii palju kui optimaalselt vaja on, siis mitmesajaga me korrutame megakülmikute arvu ja elektritarbimise? Või mitme tuhandega korrutame?
Samal ajal üks erakond jagab ehvbees üleskutset:
ISAMAA VOLIKOGU POLIITILINE AVALDUS
Loome Riigikogus ühisjõu hinnatõusu tõkestamiseks!
Valitsuse seljataga on vaid 52 Riigikogu liiget ning toetus ühiskonnas arvamusküsitluste kohaselt kuni veerand valijaskonnast. Tänase Riigikogu opositsiooni moodustavad erakonnad ning fraktsioonitud saadikud saavad arvestada 49 saadiku ja ligi kolmveerandi Eesti inimeste toega.
Isamaa üleskutse on luua Riigikogus ühisjõud, et pöörata ümber lähikuudel jõustuvad aktsiiside ja käibemaksu tõus.
Kui kogu opositsioon ja parteitud saadikud seda algatust toetavad, piisab hinnatõusu suurendavate kaudsete maksutõusude tõkestamiseks vaid paarist saadikust koalitsiooni ridadest. Töötame selle nimel, sest vastasel juhul peame leppima tõdemusega, et aasta lõpus on Eesti Euroopa kõrgeima hinnatõusuga riik.
Loome Riigikogus ühisjõu hinnatõusu tõkestamiseks!
Valitsuse seljataga on vaid 52 Riigikogu liiget ning toetus ühiskonnas arvamusküsitluste kohaselt kuni veerand valijaskonnast. Tänase Riigikogu opositsiooni moodustavad erakonnad ning fraktsioonitud saadikud saavad arvestada 49 saadiku ja ligi kolmveerandi Eesti inimeste toega.
Isamaa üleskutse on luua Riigikogus ühisjõud, et pöörata ümber lähikuudel jõustuvad aktsiiside ja käibemaksu tõus.
Kui kogu opositsioon ja parteitud saadikud seda algatust toetavad, piisab hinnatõusu suurendavate kaudsete maksutõusude tõkestamiseks vaid paarist saadikust koalitsiooni ridadest. Töötame selle nimel, sest vastasel juhul peame leppima tõdemusega, et aasta lõpus on Eesti Euroopa kõrgeima hinnatõusuga riik.
(Kommunistide puhul räägiti ka parteitutest, meenub praegu! Isamaalased peaks aga rääkima keskkonnast ja inimlikkusest?)
Näib, et vähemalt üks erakond muretseb vägagi inimeste ja maksumaksja pärast? Tutkit, sellesama erakonna poliitikud raporteerivad hoopis töövõitudena, kui paarikümne tuhande elanikuga linnas avatakse aina uusi tanklaid, lidleid, apteeke, sisustus- ja kosmeetikapoode jne. Kui neil küsida, kas kulud 100 000 ja 10 000 ruutmeetriste põrandapindade, 10 või 100 külmutusseadme, kassaaparaadi või mille iganes puhul on sama, eelkõige just konstantse klientide arvu juures, hiilivad nad vastustest kõrvale ja hakkavad rääkima kurat teab millest! Näiteks ... sellest, et seisame ühiselt maksutõusude vastu ja et "kui meie saame võimu juurde, siis...." - mis siis juhtub? Kindlasti ei hakata rakendama kaitsetolle, selle suhtes võite olla kindlad, räägitakse hoopis vajadusest veelgi rohkem eksportida ja veelgi kaugemale! Ehk ikka suuremast tootmisest = raiskamisest!
Mitte sellest, et enne kui minna jüskidesse-ikeatesse, kuhu on maharaiutud metsadest toodud kaugelt saepurust (või ka plastist jm) tooteid, pöörduda omamaiste tegijate poole. Ehk et kaitsta oma turgu, anda siinsetele ettevõtjatele ning töötajatele tööd ja leiba. Aga ikka ja jälle, lähtudes VAJADUSTEST, mitte ahnusest ega ettevõtjate villadest Marbellas vm.
Kas ma ostsin ka küünlaid? Ei, kodus neid on ja olen rõõmus, kui saan süüdata mõnikord ühe või teise, olgu see siis Hansda Candle või Võhma toode. Või hoopis mõne "põlveotsas nikerdava eestlase" tehtu. Ja kui tõesti tahan mõnda sojavahast või pagan teab millest tehtud küünalt või lausa viirukit, siis no, ühe väikese riiuli saaks ju nende jaoks eraldada ka kordades väiksemas marketis?
Täpsuse huvides olgu mainitud, et mõned klaasist kuivainepurgid ostsin küll. Bambusest kaantega, kaugel tehtu. Selleks, et hoida ära nende sattumise prügimäele, aga loodan, et tulevikus saaksin osta vajadusel ikka siintehtut. Mitte ei pea muuhulgas ostma ka klaaspurkides tooteid, mille taara siis lõhutakse ja Prantsusmaale vm KAUGELE veetakse, selle asemel, et need viia Salvestisse või A le Coqi tehasesse-vabrikusse. Plastist ei taha ma täna üldse rääkida...
Siin pildil pole riiul vaid plasti- jm jäätmeid täis trepp Lillekülas. Ja jäätmeid on kõik kohad täis. Eelkõige tänu ... ületootmisele ikka! Aga muidugi ka poliitikute hoolimatusele ja ükskõiksusele. Olgu siis Viljandis või Emajõe Suursoos, kõikjale jõuab meie rämps. Me omas kodus!
Kas poliitikud või ärimehed saaks aru, mida nad teevad, kui seda lugu loevad? Vaevalt, nad .... (vt kirja Isamaalt!) pürivad ikka võimule! Ning lähevad rõõmuga, rind sülge täis pritsitud, lõikama järgmise vabriku vm marketi vm riigiametnike maja linte!
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar