Blogiarhiiv

pühapäev, 5. veebruar 2012

EUROMÜNDID, PABERRAHA jm - KOGU TÄIENEB!

 Kunagi hoidsin alles vene münte ja nüüd, peale eurode tulekut, on mind selline keskmist sorti hasart haaranud. Kui õnnestub, siis hea meelega hoian alles ka mälestusmünte jms. Näiteks selline:

Turukioskis nägin ka mingeid Paide jt mälestusmünte. Kuid hind krõbe, nii et ei hakka mõtlemagi. Seda enam, et tegelikkuses võib nende väärtus nii ostes hoopis mdalam olla

Õnneks on tuttavaid, kes ka mingeid münte andnud (hea on tunda, et keegi viitsib natuke põnevamaid leide kõrvale panna sinu jaoks!), ega neid osta eriti ei jaksagi ja see...pole ka nagu päris see. Parema meelega vahetaks, nii nagu huvitavam.
Aastate kaupa on muidugi põnevamgi koguda ja kui veel saksa müntide rahapaja märgistust jälgida - ooo, põnevust jätkub kauaks!

Aga kapist leidsin ka mõned kunagi tallele pandud margid. Raudteest muidugi, sest varasemast ajast muud margid sai kõik ära kingitud.



Põhirõhk saab siiski müntidele pandud.
 


Sünnipäeva kingirahast ostsin ühe mündi. Soome 2005 a. 5 eurot!

Muudest müntidest tilgub ka tasapisi ikka midagi juurde. Sain ka paar eesti krooni, millised aastad mul enne puudusid.


Aastate kaupa euromünte kogudes hetkel vist  enim Hispaania münte. Aga mitmete riikide poolt osadel aastatel münte välja ei antud või anti ainult komplektides. Nii on Belgia andnud 1999 välja 1, 5, 10, ja 50 sendine ning 1 euro. 2000 a aga 2, 20 senti ja 2 eurot. Kogujaid tundub meil aga palju olema. Ja osa münte liiguks jutkui sessoonselt. Pole ammu ühtki uut Luksemburgi münti saanud.

Üldse on muidugi igasugused mündid huvitavad.

Ungari.

 
Egiptus. Tavaline münt, millel pole erilist väärtust, kuid minu jaoks oluline pigem münt kui selline.
 

 
Hõbemündid on aga põnevamad! See on komplektina alla 1000 tiraazhis välja antud Wild Dog Lõuna-Aafrika vabariigist, kokku 3 ja 3/4 untsi
 
Euromüntidest osa müüsin maha, aga on alles UNC aastakäike ja ka BU kvaliteedis voldikuid.
 


 








 
Voldikudki erinevate pakkujate poolt välja antud ning erinevate tiraazhidega. Neid siiski olen valmis ka müüma. Muidugi sõltub neilgi hind tiraazhizt jm.













Selliseid "rahasid" peavad paljud rämpsuks, aga minu arust oleks nii lahe selliseid omada!


Erinevad riigi annavad välja ka n.ö. ebastandartseid münte - 1/4, 1,5, 3, 5, 7,5 ja 10 eurot. Ülemises reas mõned sakslased, all leedukad. Tegu siis nende puhul ka vask-nikkel müntidega, aga lisandiks võivad olla värvid, rõngad jm.


Ära müün aga sellised karbid euroaastakäikude jaoks, 1.-/tk. Väga soliidne on münte just neis hoida, kilelehtedega albumid pole sugugi nii head.


Oma lähedasi aga hoiatage telefoni teel pakutavatest müntidest! Mündiär on üsna salakaval ja "võlub" paljud vanemad inimesed ära, tegelikkuses on nende poolt müüdavad 29-49 eurot maksvad "hõbedased" mündid vaid hõbetatud ja sama on kullatud müntidega. Nende väärtus osta.ee-s vm on hiljem 5, heal juhul 10 eurot. Ka pakutavad 0,5 gr jm kuldmündid müüakse mitmekordse hinnaga! Tegu on sisluliselt kergeusklike püüdmisega! Mis sest, et mündid ehk täpsemalt meenemedalid on vägagi ilusad! Olen neid ka ostnud, aga juba eelmainitud hindadega, mitte Mündiärist.

 
Venemaal liigub ka sellist "käsitööd".

 
Neid võib aga mingis mõttes võrrelda Mündiari pakutavaga, sest kuuluvad sisuliselt ühte, meenemüntide/medalite kategoorias. Hind Torgu Kuningriigi müntidel on aga aus, 0,5 liitrit Viru Valget kohalikus külapoes. Ja igas mõttes "änksamad".

 
Hispaania värviliste 1,5-euroste müntide komplekte on erinevaid.

 
Muidugi võib koguda ka hoopis midagi muud!? Ajalugu igal juhul.
 

 
Miks ühed mündid (meenemedalid) on üsna väärtuslikud, aga teised on põlastatud ja kõrvale lükatud?
Hõbemündid (enamasti just 1-untsised) on üsnagi hinnas eelkõige suure hõbedasisalduse tõttu. Hõbeda hind pole muidugi võrreldavgi kulla hinnaga, seega võib müügikeskkondades saada 1-untsiste omanikuks parimal juhul isegi alla 30 euro, laias laastus on tavapärasemate hinnaklass 40-50 euroni. Kui need oleks vaid hõbetatud vask-nikkel, sisi küllap oleks müügiväärtus samuti pigem 10 euro ringis.
Samal ajal paljud numismaatikud tembeldavad meenemedaleid vuhvliteks jm halvustaval moel, kuigi tegu on sageli rahapadadest tellitute, lausa proof-kvaliteediga. Küll kullatud, aga kulda on nende kattes muidugi mikronites. Kindlasti tuleks tegelikult Mündiärist mitte tellida, sest nende küsitavad hinnad ulatuvad 30-60 euroni ja hiljem neid müües saab heal juhul tagasi 10 eurot. Selline nende väärtus on, kuigi hästi hoituna võiks ehk tulevikus olla hinnaks ka 15 euro ringis? Kel soovi neid endale siiski muretseda (sest igati ilusad ja osa meie ajaloost), siis ostke neid vaid väga soodsate hindadega. Minule need igatahes meeldivad ja neid ka ma kogun. Kuid kindlasti ainult väga soodsa pakkumise puhul, sest üle 5 euro tükist maksta - see tähendaks, et peaks olema midagi väga erilist või siis üliväikestes tiraazhides (alla 1000). Näiteks Torgu mündid on Torgu Kuningriigis müügis ausa hinna eest!
Ja südamest kahju on neist, kes kunagi Mündiäri lõksu langenud ja palju raha neile kulutanud. Oleks sellistes firmades ausameelsed inimesed, oleks ka müügihinnad maks 15 eurot + saatekulud.

 
Muidugi tasub korjata ka vanemaid münte, sh hõbedast. Hõbedasisaldus on muidugi erinev. Selle Prantsuse 10-frangise hõbedasisaldus on 0,900 ehk 900 osa tuhandest on hõbe ja kaal on 25 gr. Hinnaks on olenevalt säilivusest paremal juhul 25-40 euro vahel. Õnneks kallineb pidevalt ka hõbeda hind, hetkel on sellise mündi hind puhtalt kokkuostuna 15-.
 

 500 aastat esimesest ümbermaailmareisist. Hõbe 925, 27 gr, Tagaküljel Juan Sebastian Elcano, kes siis Magellani/Magalhaesi reisi lõpule viis. Kvaliteet on PROOF ehk kõrgeim aste ja tiraazh vaid 6000.

*****************
Paberrahasid pole väga korjanud, aga nüüd tilgub siit-sealt. Ja miks mitte, kuigi sageli nende hinnad alla 1 euro. Kuigi see on RAHA, ei ole asi sugugi vaid RAHAS! Vaid ajaloos, rahal kujutatus, trükivigadeski.

 
Tegelikult on ju ka nõukaaja rublad kenad kupüürid. Ja võrrelda on lahe 1961 ja 1991 aastate väljalaset.


 
Kupüüre korjan seinast-seina, seda, mitte kätte saan. Tegelikult olen juba ammu miljonär, nagu allpoolgi näha.

 
Rahatähtedegi väärtus võib ulatuda väga kõrgele, mul miljonieurolisi pole muidugi. Aga ka Uus-Hebriidide rahatäht, ületrükiga, on väärtuslikum kui tavaline.



 
"Vnesttrah more transtorg" nagu naljapärast vene nimesid võib väänata. Valuutapoe tshekid erinevas väärtuses. Sulaselge ajalugu.







 
 
 
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar