Ehvbees on korduvalt toodud teemaks, et linn või miski muu jõud hävitab ärid Pärnu (enamasti jutuks Vabaduse väljaku ja Kosmose vaheline ala) ning Narva maanteel. Võtsin rahapataka kaasa ja läksin...
Ma ei tea, millega osa inimesi mõtlevad, aga peaga kindlasti mitte. Teadsin juba ette, mis seal ees ootab ja muud sellega kaasnevat, aga oma silm on kuningas.
Võib kohe ette ära öelda, et mittemõtlejate hulka kuuluvad ka ärimehed. Linn andvat surmahoobi sellega, et parkimisvõimalusi pole. Ja kui teeks need? Siis oleks ummikud linnatänavatel veel suuremad, eks? Veel rohkem autosid sõidaks kesklinna, eks? Või peab parkida saama selleks et snuusitada ehk nuusktubakat osta? Või selleks, et veeta tunnike-kaks ilusalongis? Mis juhtuks kui kõigile, kes tahaks parkida rohkem kui paarkümmend minutit, seda võimaldada? Ja KUS? Vaja on seitse parkimiskorrust iga maja all, aluskivimini? Kui isegi hakkaks kaaluma siinkandis parkimismajade ehitamist, siis milleks neid vaja on ja kes need kinni maksaks?
Peatänavatel, kus on olukord ammu muutunud võrreldes möödunud sajandiga, ei saagi olla edu suvalistel ja sageli ka mittevajalikel või liigsetel äridel! Miks aga inimestel sellest arusaamine nii mitukümmend aastat aega võtab?
Siinkandis saab edu olla ainult äridel, mis on suunatud kohalikele, nii elanikele kui erinevates kohtades töötajatele, just lõunasöögi eesmärgil. Seega väikepoed hea ja sobiva kaubavalikuga ning loomulikult mängivad ka hinnad ehk hinnalisand rolli! Et aga sageli üürid on ülikõrged (mõelge või Viru Keskusele jt), siis on suur põhjus läbikukkumisel ka majaomanikel!
Kindlasti tasub mõelda hindadele, mida küsitakse, sest mõnigi sööki-jooki pakkuv koht on tühi eelkõige sel põhjusel.
Muidugi on süüdi ka ülemaailmne globalism ning meie kaubanduskeskused. Riidepoode, pole vahet, kas kombineeritud või brändipoed, on meil Eestis selgelt MITU korda rohkem kui vaja. Teame ka seda, et suur osa riietest läheb prügimäele, hinnapoliitika aga on selline, kus esimene sats uuest mudelist müüakse ülikallilt, teine läheb sooduskampaania nime alla ja kolmas on lõpumüük. Vaheltkasu on suur, aga samal ajal ostujõud inimestel väheneb.
Või peaksin tulema ka viletsa pinsiga aina uusi brändiriideid ostma? Ülejõu elamine ja ületarbimine käivad käsikäes ning väljasuremise märke ei näita.
Tühje ruume, mida pakuti, oli muidugi väga palju! Kes võiks siin rentnikud olla? Ehk kombineeritud kauplused, kus on toiduosakond ja siis midagi veel? Väga raske on sobivaid leida, seda enam, etrahvamasse ei saagi siin enam kunagi olema. Kuniks inimesed ei hakka oma mõttelaadi muutma ja pole valmis kuhu iganes, jõusaalist ilusalongideni, tulema ühistranspordiga.
Ei saa ju siia tahta ehituspoodi vms, sest väikepoel üldjuhul on sortiment nii olematu ja ehituskaupu minnakse ikka suurpoodi valima. Sama lugu on mistahes muu spetsiifilise valdkonnaga.
Pärnu ja Narva maantee on paraku läbisõiduteed!
Juuksurisalongid muidugi elavad ära, kui neid pole liiga palju. Võib olla toimiks siin ka juveelipoed, aga nendegi omanikud eelistavad rohkem kaubanduskeskusi.
Ketipoed on aga oma klientuuri vähesuses ise süüdi, sest panevad oma putkasid püsti kõikjale ja liiga palju. Kui mujal nad sulgeks vähemalt pooled marketid võiks rohkem loota siin kliente, sest hinnataset saaks kõvasti langetada. Praegu vaadaku nad ise peeglisse - suurimad hinnatõusu põhjustajad Eestis! Sest muudmoodi ei saagi juhtuda, kui marketi kohta oli varem 5000 külastajat ja nüüd on nende rohkuse tõttu 1000, siis saab kasumit ainult hindu tõstes!
Parkimismajad võivad muidugi mingi võimaluse äride külastamiseks anda, kuid tekitavad ka suurema ajakulu.
Head toidukohad aga leiavad ikka kliente. Oma mõjuriteks on siin muidugi hinnad, toidu söödavus ja söögikohtade arv. Meil olla sushi väga populaarne asi ja ka pitsad, kuid nende pakkujaid kipub ka selgelt liiga palju olema. Päeval eelistatakse ikka eelkõige normaalset lõunat, õhtuste restoranikülastuste jaoks on aga pakkujaid liialt palju.
See oli siin ka ainuke koht, kus raha kulutasin. Hinnad üsna piiripealsed, aga näiteks seesma rostbiifivõileib maksis 4.90. Kuid suuresti oli seda ka väärt. Kiluvõileib on üks indikaatoreid, hinnaga 3.50 võib seda osta küll (vahel) kui sellel on ka piisavalt kilu ja muud juurdekuuluvat. Üldiselt on siingi aga kõik veidike liiga kallis! Muidugi ka menüü võiks osaliselt olla kodusem, kotletist ahjulihani, pärlikuskussid vm pole siiski nii meiepärane. Mitte et seda pakkuda ei võiks. Parem sõidan rongiga Nõmmele Sõõrikukohvikusse, kus on KODUNE õhkkond ja toidud.
Muidugi võiks endalt küsida, kas ikka tahate, et sõiduradade arvelt parkimiskohti luuakse? Millest nagunii ei pruugi jätkuda? Ah et rattaradasid pole vaja? Vastupidi, tahaks ka rattaga saada inimlikult liigelda. Võib olla siis autode ühel rajal, aga kiirusepiiranguga 20-30 km/h?
Alkopoed on igal sammul vajalikud?
Nii palju kui on inimesi, on ka arvamusi. See käib ka väikepoodide kohta. Ei tundunud siingi just kõioge mõttekam sortiment olema, lastele siin küll käimine sobib. On ka natuke valmistoite, kuid osa kaubast tundus üsna mõttetu.
Narva maanteel liigub muidugi jalgsi oluliselt rohkem rahvast. Kui siin aga ka mure klientide vähesuse pärast, siis on viga pigem pakutavas. ja hindades. Narva kohvik toimib siiani, kui aga kliente vähe, siis istugu ärimehed maha ja mõelgu. Muide, lihtsaid viiner/kapsas jm pakkujaid pole enam üldse. Aga võiks. Koos sõõrikute jm loomulikult ning soodsa hinnaga ning maitsvate võileibadega.
Ehk oleks aeg kohati hoopis esimenegi korrus korteriteks ehitada?
Mõnes kohas on aga isegi nii, et ka peale kl 14 pole teenindaja kohvipausilt tagasi jõudnud?