Teiseks, miks meil on siis vähe kalu müügil? Ja kuhu nad "kaovad"?
Eesti
Konjunktuuriinstituudi 2011. a uuring “Kala ja kalatoodete turg Eestis”
toob välja, et Eestisse jääb püütud kalast kümnendik.
Kala ja
kalast valmistatud toodete eksport on iga aastaga kasvanud ning 2010.
aastal ulatus see rekordilise 131 000 tonnini, müük siseturul aga püsis
madalseisus ka 2011. aasta algul.
Lihtsam ja tulusam on kindlasti kala suuremates kogustes "välja parseldada". See üks põhjusi. Ja peab ka arvestama, et ega värske kala just eriti kaua seisa! Seega, kui ikka kalaleti juurde satud ja head kala näed ja sülg suhu tuleb....siis osta. Sest mida rohkem oma turgudelt vm ostad, seda rohkem seda sinna müügile tuuakse. Ongi põhiline nipp käes!
Need linaskid püüdsime siis kui kodukandis järv taas kord ummuksile jäi. Lapsepõlves, vist 1977/78 talvel juhtus see ka. Kraavist, kuhu osa kalu läks, saime palju ka kätte. Just haugi. Just enne seda aga süvendati vist ilma loata väljajooksukraavi, tagamaks rohkem vett Tallinnale, ehk Pirita vesikonda. Varem ju sai Järlepa järvest alguse Vääna jõgi, hiljem see kaotati. Ja veetase enne külma talve langes kõvasti, see oli ka üks madala järve ummuksile jäämise põhjus. Kuid ei mäleta, et tollal keegi linaskit saanuks!
Kui taas ummuksile jäi, siis nii kõvasti, et peale haugi hakkasid väljajooksule tulema isegi linaskid. Neid siis püüdsime, jalutades ühe augu juurest teiseni. Kevadel oli aga järve kalda lähedal näha tuhandeid suuri surnud kalu. Kahju. Mingil teisel aastal ka juba hakkas linaskeid tulema, aga siis tuli suur sula, jääl oli kohati pea poolemeetrine veekiht. Piisas vaid ühest puuritud august, kuhu see kõik läks nii, et auk oli kulunud järgmiseks päevaks ligi poolemeetriseks. See ka kalad päästis ja selle üle mul hea meel.
Kuidas ja kui palju mõjutab Peipsi kalasaaki aga järve madalus, kudemistingimused, röövkalad jm, selle kohta erinevaid arvamusi. Kindlasti omajagu mõju ka röövpüügil ja selle mahtu ei tea meist keegi. Kuid võib olla tohutu...
***************************
Ometi oleks olulisim, et inimesed mõtlema hakkaks. Enda, looduse kuningana käitumise üle!
http://www.postimees.ee/1052554/uuring-suurem-osa-laanemerre-sattuvast-prugist-on-plastik
Oma püütud kalaga on ikka hoopis teine tunne, nauding istuda kaldal vaikselt öngega, kuulata samal ajal looduse hääli ning limpsata termosest sooja teed.
VastaKustutaTänud, Pirtsu!
VastaKustutaVõtame käsile?