Blogiarhiiv

pühapäev, 31. juuli 2022

Germalo ja Ida-Viru - Kreenholmi Manufaktuur.

 

 
Koht, kus ka käimata, aga mis äärmiselt põnev, on muidugi Kreenholm. Ja see ongi tõeliselt võimas, müstiliselt võimas! Pildid kõike seda edasi ei annagi.
 

 
Isegi see kohatine võsskasvamine ja kõrge hein ei sega, pigem annab midagi hoopis juurde. kahju, et siin arendusplaanid katki jäänud, aga kui kord ka midagi tegema hakatakse, siis kindlasti ei tohiks kõike taas liiga steriilseks teha. Piisaks juba ehk võsa vähesemaks võtmisest, hein oma liigirikkusega võiks suuresti küll alles jääda. 
Aga kõik need ehitised, olgu paekivist või vingetest tellistest, on tõsine ajalugu ja veel tõsisem arhitektuur! Oma osa lisab ka paene jõesäng, mille puhul õhkamine, et vett ei ole, on täiesti mõttetu. Väga hea, kui lüüse avatakse vaid väga harva, nii saab imetleda hoopis jõe põhja ja kaldaid, mida ju 99% puhul jõgedest teha ei saa!

Aga kel siin käimata, siis ehk on pildid väikesekski abimeheks iinsel rännakul. Kujutlustes.


 
Alles ka paar lagunenud kitsarööpmelise siseraudtee vagunitest, puuvilla veoks.


 
Taamal paistis ka kirik Venemaa poolel.

 
Algusaegadel oli siis Kreenholmi kompleks nagu omaette linn, koos sünnitusmaja ja kirikuga, sööklate, haiglate jm. Kõigest ma siin kirjutada ei jõuaks ja eks leiab googeldades ka ise infot.

 
Sellise jõesängi nägemine on aga tõepoolest omaette elamus.


 

 
Lüüsid veehoidlal on siin näha. 
Taimestik tundub siin aga üsna liigirikas ja seepärast polnud mingi ime siin üksjagu ka liblikaliike näha.


 


 
Alles ka üks ketrusmasinatest.
 
Loomulikult ei saanud ma jätta pildistamata ka siin ordoviitsiumi ajastust pärit Volhovi, Aseri ja Kunda lademe paekivisi, mis on tõepoolest ääretult rikkaliku värvigammaga.


    
Kui vaid suudetaks, võiks iin olla üks maailma vingemaid muuseume erinevate ajastute väljapanekutega, kunstist tehnikani. Loomulikult ka kontserdite jm ürituste toimumispaigana.

 Postitusi siia koondades läksid kogemata kaduma pooled 2017 ja terve 2018 Eestimaa Blogi 2 osast.
Õnneks on mul pildid alles, ainult kogu juttu mitte. Nii et rohkem pilte, vähem juttu....

Kuna blogi päises näeb (oktoober) vaid osasid postitusi poolikute pealkirjadega ja oktoobrikuu "uputasin" teiste postituste siia kopeerimisega (VAREM EESTIMAA BLOGI 2 ning 3 ja EESTIMAA LOODUSE BLOGI, lisaks kogemata KUSTUTATUD POSTITUSTE FOTOMATERJAL), siis on vaja ka ülevaadet, mida ikkagi leida. Nii jätkasin veel novembrist 2021 - märtsini 2022

Kui avate 2021 oktoober kuni 2022 märtsikuu lehe, siis IGA KUU VIIMANE POSTITUS ON PEALKIRJAD LINKIDENA! Teie jaoks siin nüüd kerimist muidugi palju, aga see-eest kõik postituste pealkirjad olemas, neile klikates ka neid näete! Ja võin ette öelda, et suur osa tollaseid, aastatest 2012-2016 olnud kitsaskohti on samad ka täna, siis aktuaalsus pole kadunud. Ajalooks muutunud piltide mõjust rääkimata!

Teine variant on arvutiversioonis paremal küljel SILDID. Neid pidi, olgu siis kohanime, erakonna vm otsinguga avanevad postitused, alla kerides VANEMAD POSTITUSED klikates järgmine jne.
Küll aga on tohutult palju neis teemades ilusaid pilte ka Läänemaast ja Haapsalust. Kuidas siis teisiti - Eesti ilusaim linn ja Romantikapealinn! Aga ka kõikajlt mujalt ja kõigest muust postitusi.

Südamest vabandused ja kohtumiseni!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar