Läksin "väljaspool graafikut" jõuluturgu vaatama. Oli muidugi plaan minna millalgi, aga et juba rahvasuu jutustab, siis tahtsin enne sõnavõtmist asjad ikkagi üle vaadata. Väga tore oli näha, et turiste oli tõsiselt palju, aga ka meie endi naabreid ja sõpru oli siia tulnud. Meenus muidugi ka meie valetajate erakonna poliitik, kes jagas uudist MKM-is loodud strateegia kohta - ME PEAME TURISTIDE JAOKS MUUTUMA SÕBRALIKUMAKS VASTUVÕTJAKS! Muidugi oli see uudis tõsiselt naljakas, aga samas, petiste hõngu on kõvasti tunda! Ja see mulle ei meeldi....
Nii juhtuski, et minnes olin veidi pessimistlik, aga nähtu tõi optimismi kõvasti tagasi!
Lisaks sellisele plakatile peaks olema sama suur ja silmatorkav ka selle kohta, mis ON PANDITAARA. Sest nagu selgub, on selles heas projektis siin turul väga suuri puudusi kuni sisuliselt petmiseni välja. Laada korraldajatel pole vastutustunnet?
RAHVASUU 1: JÕULUTURG ON VÄGA KALLIS!
Jah.
On küll üsna kallis, meie palkade jaoks ehk. Eriti lastega minnes. Samas on muidugi siinsete tegijate/müüjate jaoks tegu väga tõsise töötegemisega selle umbes kuu jooksul. Proovige ise külmetada, sest ilmad võivad väga heitlikud olla! Samuti on paljud näinud vaeva naturaalsete toitude loomiseks ehk et tegemist on mitmes mõttes käsitööga.
Ja kas hindade kalliduses on süüdi vaid müüjad? Ärgem unustagem, et linn ehk korraldaja koorib siin ülikõva renti! Kui see läheb kõik selle heaks, et ükskord saab raekoja platsi sillutis remonditud ja pole enam eluohtlik, siis võib ka maksta. Kui aga kellegi mugavlemiseks või räigeks taskupanemiseks...
Jõuluturg on siin juba aastaid olnud ja sillutis tõepoolest läheb aina hullemaks. Muidugi võib selgitada seda kliimasoojenemisega, sest kui ikka looduses tormid aina tugevamad ja lained suuremad, siis siin sama lugu? Nali naljaks, aga nii see on ja keegi ei kommenteeri, millal linn plaanib siin asjad korda teha.
Jõuluturg on siin juba aastaid olnud ja sillutis tõepoolest läheb aina hullemaks. Muidugi võib selgitada seda kliimasoojenemisega, sest kui ikka looduses tormid aina tugevamad ja lained suuremad, siis siin sama lugu? Nali naljaks, aga nii see on ja keegi ei kommenteeri, millal linn plaanib siin asjad korda teha.
Igal juhul on siin oma "süü" igal osapoolel. Rohkemgi veel, elukalliduses osalevad ikka ka need ärimehed, kes siia üldse ei puutugi! Nii et rahakotiraudu tahadki aina vähem avada ja hinnatundlikkus muutub aina märgatavamaks.
Ja veel, ühekordsete nõude kasutamise asemel siin panditaara (pikemalt allpool) ning selle süsteemi käitlustasu ehk tegija palk on toitude ja jookide hinna sees. Nii et eks seegi teeb asjad veidi kallimaks.
Ega kotleti ja salatilehega burger Sörkivas Geis oma hinna poolest palju ju alla ei jäägi? Ma ei tea muidugi kuivõrd "tõelised" siinsed toidud igas letis päriselt on, kuid see "päris" verivorst pole kindlasti odav lõbu toota. Ja kui kotletis ongi palju talleliha, siis ei maksa unustada, osa sellest lihast on hoopis huntide kõhus ning seega on kasvataja jaoks kulud hoopis suuremaks osutunud. Ning üldse on räägitud, et lambakasvatus ei tasuvat ennast ära. Kui palju selles tõtt, ei tea, aga kui tulu õhkõrn, siis peabki rohkem maksma. Iseasi aga seegi, ksas rohkem lõikab kasu kasvataja või vahendaja?
Muide, lõhefilee asemel võiks mõni eestimaine kala olla. Kasvõi ümarmudil, kohast ja ahvenast rääkimata
Et mul kõht tühi ei olnud, siis praadi ka ei ostnud. Aga kui ikka tahaks midagi head (ja siin ehk ongi hea), siis ühe või kaks korda ehk maksaks küll. Kel aga pere eelarves niigi augud sees, nemad ei saaks aga osta midagi ka siis kui see maksaks poole vähem, sest nende jaoks ikka kallivõitu.
Üldiselt olen aga sellega nõus küll, et nt praed võiks olla 2-3 eurot odavamad. Vaevalt, et siis kasum olematuks jääb? Aga see eeldaks ka seda, et linn renditasu vähendaks või kuidas?
Alkoholita hõõgveini hinnaks oli 6.-, "kärakaga" 7-8.-. On muidugi tunduvalt kallim kui mullu! Eriti siis slkoholita joogi hind tundub müstiliselt kõrge? Aga oluline on, et kasutatakse ikka meie endi toorainet ja tooteid, eks?
RAHVASUU 2: MAKSAD NÕU EEST 2, TAGASI SAAD 1 EURO!
Õnneks osutus see väide valeks! Kuigi varasemalt on üritustel seda vist juhtunud, siis siin on nn KÄITLUSTASU joogi ja söögi hinna sees. Murekoht (ja SUUR) on aga muus! Uurisin natuke asja toimimist ja väga paljud välismaalased ei märkagi, et nad maksavad glögi eest mitte 7 vaid 9 eurot ehk et siis ka topsi eest. Ja prügikonteinerid (tubli, et on nii biojäätmete jm jaoks eraldi) on kenasti iga söögilaua juures. Ja kui ei teata, et nõud saab tagasi anda ning RAHA TAGASI, siis... kujutage ise ette? Miks EI OLE SIIN KONTEINERITE JUURES SUURT PLAKATIT? Selgitusega väljamaa keeltes, millega on tegu?
Nägin ise kuidas ka nt glögigi müües antakse see koos topsiga ja siis palub ostja valada see ümber tal kaasas olevasse termosesse. Valataksegi, pakutakse korrektselt ka topse (joomiseks ehk et see ju kinni makstud) ja jälle... kes ei tea, see tänab ja ei võtagi! Siin ongi natuke ka võimaliku pettuse maiku ehk et kui mõni müüja ei anna ka raha tagasi, siis viib ta nõud ise vastavasse putkasse ja teenib "jootraha"!? Kassast ta kohe vast võtta ei saa, sest topsid on ju arvel ja juba antud juhul ka kasutati. Nojah, kuigi kui pole joodud, saab samasse ka uue glögi "niristada"...
Pole kindel, aga vähemalt jäi mulje, et eheda ja suures osas ka eestimaise käsitöö osakaal on suurenenud? Mingid firmad on vist ka Eesti-Leedu ühistoime jne. Igal juhul loodaks, et siin müüdaks AINULT eestimaist või siis vähemal määral ka lätlaste-leedulaste tehtut. Kus aga tehakse näiteks keraamilised Tallinna majakesed jm?
Alpaka- lamba- ja ehk ka koeravillast, rääkimata lambavillast, tehtud tooted on igati omal kohal! Kuigi ka nende toore peaks olema ikka meie regioonist, mitte üle ookeanite kohaletoodud!?
Alpaka- lamba- ja ehk ka koeravillast, rääkimata lambavillast, tehtud tooted on igati omal kohal! Kuigi ka nende toore peaks olema ikka meie regioonist, mitte üle ookeanite kohaletoodud!?
Väga suur rõõm oli näha hiidlaste tehtut jõuluturul. Taas pean ennast kordama, sest kuigi toosama petiste minister Keldo räägib, et peame pakkuma turistile sõbralikku Eestit, siis seesama minister ja erakond takistavad ju turistide voolu Hiiumaale?
Väga armas oli näha kui väiksele tüdrukule vankris osteti ehedad ehk naturaalsed kindad. Saab ikka päris väiksena tunda kodust soojust!
Muidugi müüdi ka piparkooke ja needki siin-seal olid uhked ja ilusad ning küllap ka maitsvad. Jah, maksab nt 6 eurot, aga ehk on selle sees olev hingesoojus ja vaev ka seda väärt?
Sellessegi tahaks uskuda ja ega pole kahju ka leedulasi toetada. Saaks vaid kindel olla, et lambad, kellelt vill võetud, on ikka Baltikumis kasvanud?
Ka natuke põhjanaabrite eksootikat on tore siin näha. Mul pole õrna aimugi, kuivõrd erineb põhjapõdraliha muust lihast (või kui palju seda supis on), aga proovida võiks.
Kummitama jäi aga see, sest Vana Tallinnat ja Aurat (ehk mitte päris kodumaine kraam) teame me kõik, aga sealt pärapõrgust toodud asju me ju tihti ei saa? Ja kui oma ringid täis tegin, siis siin ka ühe glögi ostsin. Vist küll ilma tuliveeta, aga mõnusalt vürtsikas oli küll! Seda enam, et naeratus ja suhtlemine väga armsad!
No on ju iseenesest väga ilusad ja ka kuidagi "päris" tunduvad majakesed? Kus toodetud, seda aga ei tea.... Osta või mitte osta? Mul veel ei ole, aga võib olla võiks üks selline kapi peal olla?
Kui aga üks müts maksab vaid 12 eurot, siis on väga suur kahtlus, et ei ole naturaalne ega ole ka siin lähedalgi tehtud?
Mõningad asjad võivad ka vahvad tunduda, aga siiski jääb silma võõrapärane kirevus ja... Nujah...
Kõrval mõned teised "olevused" on aga ägedamad ja justkui mingis mõttes meiepärasemad? Maitse asi, jah.
Rahvariided ja -tantsud on aga kindlasti midagi kaeda tasub!
Jõuluvana aga sirutas istumisest kangeks jäänud jalgu ja kolas platsil ringi.
Vahel võis näha aga eriliselt nunnusid külalisi!
Taas olid kohal ka leedukad oma väga erilise lihakraamiga. Meie jaoks ehk eksootilisedki suures osas. Kallid? Ega vist mitte.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar